Co można zyskać dzięki zmianom Ustawy Podatkowej

Od 1 stycznia 2017 roku rośnie kwota wolna od podatku dochodowego do sześciu tysięcy, jednak będzie ona dotyczyła podatników, którzy zarabiają rocznie maksymalnie sześć tysięcy sześćset złotych.

Jak to rozumieć? Osoby te w 2017 roku nie będą musiały zapłacić żadnego podatku dochodowego. Jednostki, które zarabiają od sześciu tysiecy sześciu set do jedenastu tysięcy, kwota wolna będzie się zmniejszała stopniowo, zaś dla osób zarabiających powyżej jedenastu tysięcy, do osiemdziesięciu tysięcy pięciuset w skali roku będzie wynosiła trzy tysiące dziewięćdziesiąt jeden złotego.

Osoby, które zarabiają zaś powyżej stu dwudziestu siedmiu tysięcy rocznie, nie będą mogły w ogóle skorzystać z kwoty wolnej. Kwota wolna od podatku dotyczy dochodów, które są opodatkowane na ogólnych zasadach – czyli skali podatkowej PIT.

We wtorek 29 listopada 2016 roku zadecydował Sejm o tym , iż poprawki Senatu odnośnie nowelizacji ustawy CIT, PIT oraz Ordynacji podatkowej będą obowiązywały od 2017 roku. Dwustu dwudziestu jeden posłów było za przyjęciem poprawek, stu osiemdziesięciu dwóch opowiedziało się przeciwko, zaś szesnastu wstrzymało ie od głosu. Tego samego dnia usterek te podpisał Prezydent.

Przepisy obowiązywać zaczynają od 1 grudnia 2016 roku.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do sześciu tysięcy sześciu set zlotych dla osób, które zarabiają najmniej, było przegłosowane w nocy z poniedziałku 28 listopada na wtorek 29 listopada 2016 roku przez senatorów. Komisja finansów w sposób pozytywny zarekomendowala je Sejmowi we wtorek przed południem. Osób zarabiających najmniej jest według Grzegorza Bierzcie go z PIS jest około dwa miliony.

Senat nie zatwierdził poprawek dotyczącej podniesienia kwoty wolnej od podatku dla osób zarabiających w skali roku do siedmiu tysięcy sześćset złotych. Paweł Gruza, będący wiceministrem finansów, powiedział, że rząd popiera poprawki dające przywileje osobom najmniej zarabiającym. Zdaniem resortu na poprawkach zyska nawet trzy i pół miliona osób. Dane przedstawiają, iż dzięki zmianom tym skorzysta około dwóch milionów rencistów, którzy nie będą musieli składać rozliczenia PIT.

Uchwalona nowelizacja ustawy wydłuża do stycznia 2018 roku obowiązywanie kwoty wolnej od podatku, nakładając jednocześnie podatek na Fundusze Inwestycyjne Zamknięte.

Ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego spowodował wprowadzenie nowelizacji ustawy, ponieważ wyrok brzmiał, iż brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku nie jest zgodny z Konstytucją. Według nowelizacji Fundusze Inwestycyjne Otwarte mają zostać uwolnione z podatku CIT. Dopuszcza również zwolnienie od polskich FIZ ów.

W ustawie można znaleźć również zapis mówiący o tym, iż następuje wyłączenie mocy ochronnej dla indywidualnych interpretacji podatkowych, odnosząc do agresywnego planowania podatkowego mającego miejsce przed dniem wejścia w życie ustawy…

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.